MOSELA 2021

Skupina našich stálých klientů si u nás objednala na srpen 2021 týdenní zájezd do vinařské oblasti Mosel-Saar-Ruwer. Tento významný německý vinařský region se rozkládá podél nejdůležitějšího přítoku Rýna, řeky Mosely a dvou bočních údolí řek Saar a Ruwer.

Všechno velké moselské víno se připravuje z odrůdy Riesling. Musíme si však dát velký pozor na to, kde se víno, které se nám nabízí, vyrobilo. Velké množství vína se mísí a prodává pod názvem Grosslage, což většinou nijak vynikající víno není.

Proto jsme při výběru navštívených míst a vinařství dbali na to, abychom navštívili nejlepší místa, vinice a vinařské podniky.

TRIER (Trevír)

První dva dny strávili naši klienti v Trevíru, kdysi severním hlavním městě římského impéria. Některá z vinařství dodnes využívají bývalé římské sklepy, vysekané ve skále.

Pobyt v Trevíru je ideální pro vinařské výlety do oblastí řek Ruwer a Saar. Za ochutnání rozhodně stojí vína z vinařství Reichsgraf von Kesselstatt, Weingut Karthauserhof, Bischofliche Weinguter nebo z vinařství Egona Müllera, jehož Rieslingy z vinice Scharzhofberg patří mezi nejdražší bílá vína na světě (jeho 2018 Egon Müller Scharzhofberger Riesling Trockenbeerenauslese by za ochutnání jistě stálo, cena je však značná…).

BERNKASTEL-KUES

Z Trevíru jsme odjeli na další dva dny do půvabného městečka Bernkastel-Kues, u kterého se nachází asi nejslavnější vinice v Německu – Doctor (Weingut Wwe. Dr. H. Thanisch).

Kromě ochutnávek vína u místních vinařů jsme navštívili i významné vinařské obce v regionu – Zeltlingen, největší vinařskou obec na Mosele (např. Zeltlinger Sonnenuhr z vinařství Markus Molitor) a Ürzig na protějším břehu s pronikavější a jadrnější chutí, kterou vínům z vinic kolem této obce dodává červená břidlice (vynikající vína od Johannese Schmitze z vinařství Rebenhof – např. 2019 Ürziger Würzgarten Auslese. Od tohoto vinaře jsme nakoupili několik kartonů…). Cestou do Koblenze jedete kolem nejprudší vinice na světě – Bremmer Calmont, se sklonem 65 stupňů. Těžká práce na takové vinici…

KOBLENZ

Poslední tři krásné dny jsme bydleli v Koblenzi, významném městě na soutoku Mosely a Rýna. Také tady jsme ochutnali mnoho vynikajících moselských a rýnských Rieslingů. Podařený výlet lodí do Rüdesheimu kolem nejpříkřejšího svahu Porýní – vinice na Berg Schlossberg. A v tomto půvabném vinařském městečku na nás čekalo milé překvapení – slovenský majitel vinotéky Lubo Derfinak, který nám více než hodinu zaníceně představoval jedno vynikající víno za druhým a od kterého jsme rovněž pár kartonů koupili…